Mascus Security Advise

Mascus – porady dotyczące bezpieczeństwa

W każdym biznesie są niebezpieczne, kryminalne jednostki które próbują zarabiać pieniądze na niewinnych zwykłych użytkownikach. Mascus robi wszystko co możliwe aby walczyć z nadużyciami, oraz bronić użytkowników i klientów.

Mascus informuje użytkowników o niebezpieczeństwach, metodach i technikach które stosują oszuści aby im zaszkodzić, także przypomina aby kierować się zdrowym rozsądkiem i ostrożnością

Dokument zawiera następujące zagadnienia:

Ogólne wskazówki dotyczące zakupu i sprzedaży przez Mascus

Ogólne porady dotyczące bezpieczeństwa zakupu oraz dostarczenia maszyn i pojazdów

Inne typy wyłudzeń

Mascus ostrzega o zawiłościach w zawieraniu tranzakcji
Istnieje ryzyko innych metod wyłudzeń
Bezpośrednia pomoc Mascus w sprawie wyłudzeń : dane kontaktowe i formularz opinii

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogólne wskazówki dotyczące bepieczeństwa podczas zakupu i dostarczenia pojazdów lub maszyn

Gotówka lub transfer bankowy

nawet z przekazem bankowym możesz być ofiarą oszustwa

przykład popularnej metody oszustwa :

Dzięki małej wpłacie sprzedawca rezerwuje prawa kupującego do pierwokupu. Zazwyczaj cena maszyny jest niska. Jako zabezpieczenie "sprzedawca" prosi o wpłatę części ceny zakupu na konto osoby której ufa nabywca. Jako potwierdzenie przelewu nabywca powinien podać sumę przelewu którą dokonał i dane posiadacza konta. "Sprzedawca" pobiera później pieniądze ze sfałszowanymi dokumentami. Taki typ wyłudzenia jest możliwy dla przekazów gotówkowych (np. Money Gram, Western Union, Escrow) i dla transferów bankowych.

Informacje i dokumenty maszyny lub pojazdu oraz dane osobowe fałszywego sprzedawcy są podrobione.

Mascus w takim wypadku poleca:

Nigdy nie ujawniaj ważnych danych, dotyczących transferu pieniędzy obcym osobom.
Przelew na konto znajomych lub przyjaciół nie chroni przeciwko wyłudzeniom.

Oprócz tego mogą być przesłane takie dokumenty jak (skany, emaile,faksy potwierdzeń rejestracji, paszportów etc) które nigdy nie są wystarczającym dowodem autentyczności.

Mascus nigdy nie uczestniczy w żadnych transkacjach.Mascus nie otrzymuje informacji kto kupuje, od kogo maszyny/pojazdy.wszystkie warunki transakcji ustalane są między nabywcą i sprzedawcą. Mascus nie ma żadnych informacji pozwalających zagwarantować autentyczność i wiarygodność sprzedawcy. Jeżeli otrzymasz taką informację prosimy natychmiast skontaktować się z nami.

Dlatego nigdy nie płać z wyprzedzeniem.

Twoje prywatne dane:

Dane bankowe i kart kredytowych są tylko zastrzeżone dla Mascus, aby zapłacić za umiesczanie ogłoszeń. Nigdy nie będą weryfikowane przez email, telefoniczne, faks etc.

Nigdy nie podawaj loginu i hasła do giełdy obcym osobom !

Bądź ostrożny z czekami!

Sprzedający może również zostać ofiarą oszustwa!

Sprzedawcy często są oszukiwani przez tranzakcje czekami bez pokrycia. Dlatego nigdy nie przyjmuj zapłaty czekiem bez sprawdzenia jego pokrycia.

Jeśli ktoś przesyła Wam czek (głównie z zagranicy) i suma na nim jest wyższa niż uzgodniona, można przypusczać że jest to próba wyłudzenia. Celem tego oszustwa jest to, że z powodu błędu zwrócicie różnice "nabywcy". Później okazuje się że czek był skradziony lub sfałszowany, a wasza "rekompensata" nigdy nie zostanie zwrócona.

Zwykle rodzaj czeku pozostaje niezauważony przy pierwszym sprawdzeniu. Później okazuje się że jest bez pokrycia lub że jest skradziony.Największą stratą w tym wypadku przeważnie nie jest zapłata rekompensaty "nabywcy", ale wysyłka towaru na podstawie bezwartościowego "czeku"

Oszustwo/wyłudzenie podejrzane emaile- tak zwany "Phishing"

Niestety jest to technicznie możliwe, wyłudzenie adresu email:

Kiedy użytkownik poszukuje maszyn lub pojazdów, Masus nie prosi o podanie prywatnych oraz poufnych danych (np. Numer karty kredytowej etc.) To samo dotyczy emaili, telefonów, faksów od Mascus, nie prosimy o potwierdzenie tą drogą żadnych danych.

Nigdy nie kopiuj paszportu lub innych dokumentów maszyny/pojazdu obcym osobom. Mogą być one użyte do fałszerstwa.

O zabezpieczonych tranzkacjach- znanych jako "Escrow Service"

Mascus nie posiada serwisu Escrow oraz kont pośredniczących w zabepieczonych tranzakcjach, których mógł by używać kupujący lub sprzdający, oraz dilerów, sprzedawców certfikowanych przez Mascus ( tak zwanych "Potwierdzonych sprzedawców" lub innych)
Mascus nie wydaje żadnych potwierdzeń oraz rekomendacji dla kupujacych i sprzedających równiez dla transakcji gotówkowych.
Mascus nie gwarantuje oraz nie zabepiecza braku ryzyka wyłudzenia w czasie zakupu i sprzedaży.

TOP>>

Ogólne wskazówki dotyczące dostarczenia maszyn i urządzeń :

Spotkanie sprzedawcy:

Jeśli spotkasz się ze sprzedającym nie oznacza to że możesz uważać że wszystko będzie bezpieczne

Nigdy nie bierz gotówki lub czeku na cała sumę uzgodnionej tranzakcji w miejsce gdzie zamierzasz spotkać się ze sprzedającym. Szcególnie jeżeli to jest w odległym miejscu, gdzie nie ma innych ludzi.Jeśli miejsce spotkania wydaje ci się podejrzane, zaaranżuj spotkanie w innym bezpiecznym miejscu. 

Identyfikacja sprzedawcy nie jest jednoznaczna z identyfikacją właściciela :

Jeżeli sprzedawca nie jest tą samą osobą która figuruje w dokumentach własności, żądaj dokumentów potwierdzających prawo do sprzedaży tego przedmiotu od jego właściciela.Pojazd/maszyna oraz dokumentacja może być skradziona, a właściciel nie wie o sprzedaży przedmiotu.

Identyfikacja pojazdu,maszyny oraz wyposażenia ktore kupujesz:

Zawsze sprawdzaj dane identyfikacyjne pojazdu/maszyny ktore kupujesz ! Dane muszą być zgodne z danymi w umowie. Numery seryjne powinny znajdować się na przedmiocie tranzakcji.Upewnij się że są one identyczne z tymi zawartymi w umowie.Jeżeli macie wątpliwości sprawdźcie maszyne/pojazd u jego producenta. Inaczej możecie kupić maszyne/pojazd skradziony wygladajacy tylko jak ten w umowie.

Licznik przebiegu:

Licznik przebiegu może być zmieniony w celu zwiekszenia wartości pojazdu/maszyny. Jeżeli wątpicie w przebieg pokazywany na liczniku proszę zwrócić sie do niezależnego eksperta z prośbą o weryfikację.

Jazda testowa:

Sprzedawca powinien zawsze być "na pokładzie" podczas próby/jazdy testowej, inaczej "kupujący" może dokonać kradzieży nawet pozostawiając dokumenty lub depozyt. Te dokumenty mogły zostać skradzione I sfałszowane

Dokumenty podczas jazdy testowej:

Podczas procesu kontroli sprzedawca powinien mieć konieczne dokumenty maszyny lub pojazdu, jak dowód własności dla kupującego.Nie powinien zabierać tych dokumentów (szczególnie dowodu rejestracji) ze sobą na jazdę testową. Powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu.

Bądź uważny na mały tekst zawarty w umowie zakupu.

Proszę uważać na mały tekst w umowie, warunki zakupu powinny być przejrzyście zapisane, aby uniknąć ich zignorowania.

 

Dodatkowy sprzęt i akcsoria wymienione w umowie kupna:

Zawsze upewnij się że całe dodatkowe wyposażenie (takie jak Radio,CD, głośniki, obręcze etc) jest wymienione w umowie. Jest to szczególnie ważne jesli jest jakaś zwłoka w dostawie !

Uważaj na sfałszowane dokumenty o dostawie i przekazaniu:

"sprzedawca" może się skontaktować telefonicznie z kupującym aby uzgodnić zawarcie umowy i wysyłkę. Potwierdza to skanami, faksami, emailami lub dokumentami wysłanymi pocztą . Będącymi zaświadczeniem z firm transportowych (takich jak np DHL).Prosząc jednocześnie o przesłanie całej sumy lub jej części. Przedmiot tranzakcji nigdy nie dociera, ponieważ dokumenty wysyłki są sfałszowane. Zawsze sprawdź maszynę/pojazd osobiście, aby przekonać się że istnieje. Dokumenty wysyłki najlepiej sprawdzić w firmach które je wystawiły, aby przekonać się o ich rzeczywistej wysyłce oraz kiedy ona miała miejsce.

TOP>>

Inne typy wyłudzeń:

Telefoniczne wyłudzenie:

Potencjalny "kupiec" prosi o kontakt telefoniczny w sprawie zakupu. Numer telefonu jest - numerem o bardzo wysokich kosztach za połączenie. Dzwoniący nie wie że podczas rozmowy ponosi bardzo duże koszty rozmowy telefonicznej. Nigdy nie dzwoń na numer zaczynające się od cyfr :0190, 0900, 0137, 0138 , 0800, 0900 lub podobnych

Oszustwo za pomocą listy eksportowej

Potencjalny "kupiec" nie chce nabyć waszego pojazdu, ale chce umieścić maszynę w liście pojazdów na eksport. Często nie otrzymujecie materiałów informacyjnych ale rachunek do zapłaty. Często sprzedawca płaci bez sprawdzenia i ewentualnej odmowy zapłaty.

Uwagi odnośnie zawiłości w omawianych sprawach:

  • Mascus nie jest uczestnikiem tranzakcji, spotkań itp między sprzedawcą a kupującym.
  • Mascus nie bierze odpowiedzialności za wszystko co będzie wynikało z kontaktów sprzedający/kupujący.
  • Mascus nie sprzedaje, kupuje używanego sprzętu.
  • Mascus nie rekomenduje firm,dilerów, sprzedawców itp.
  • Mascus nie gwarantuje autentyczności klientów, użytkowników oraz używanego sprzetu na giełdzie.

Więcej informacji uzyskasz czytając ogólnewarunki kozystania z giełdy

 Uwaga dotyczaca metod i technik wyłudzeń:

Jest dużo metod i technik oszukiwania newinnych kupujących i sprzedających. Codziennie powstaja nowe metody, Mascus nie może opisać ich wszystkich, ale oczywiście ten dokument będzie aktualizowany. 

Te porady zostały zamieszczone aby ostrzec użytkowników Mascus podczas kupowania i sprzedawania.

Celem jest przypomnienie użytkownikom że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i ostrożność.

 Mascus bezpośrednia pomoc:

Jeśli masz podejrzenia że ogłoszenia mogą być nieprawdziwe lub oferta którą otrzymałeś, proszę zapmiętaj Mascus ID numer ogłoszenia i skontaktuj sie z nami:

Mascus International BV
Bijster 3, 4817 HX Breda,
Netherlands
Registration Number: 57776806
communication@mascus.com

Możesz również skontaktować się przez formularz opinie/kontak.