Siewniki to jedne z najbardziej popularnych i niezastąpionych maszyn rolniczych. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie siania zboża, kukurydzy, buraków, słonecznika, rzepaku inaczej niż za pomocą tego urządzenia wymyślonego w 1701 roku przez Jethro Tulla. Siewnik skonstruowany przez angielskiego agronoma umożliwiał zagłębianie nasion na żądanej głębokości i sianie ich w rzędach. I ten sposób działania pozostał w zasadzie niezmienny do dzisiaj. Zmieniła się jedynie „jednostka napędowa”.
Pierwsze siewniki były ciągnięte przez konie, dzisiaj zastąpiły je konie mechaniczne traktorów. W Polsce rozpoczęto produkcję siewników już w XIX wieku. Po II wojnie światowej w Kutnie rozpoczęto produkcję maszyn do siewu, najpierw konnych, a od lat 60-tych ciągnikowych. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku w Polsce rozwinęła się również produkcja precyzyjnych siewników do buraków i kukurydzy. Wiele z tych maszyn pracuje do dziś.
Siewniki punktowe mechaniczne
Ten rodzaj maszyn pozwala na wysiew pojedynczych nasion do gleby. Nasiona w pierwszej fazie są w maszynie pojedynkowane (rozdzielane), a następnie umieszczane bezpośrednio w glebie.
Najważniejszym zadaniem siewnika punktowego, jest wydzielenie i dostarczenie nasion w określonych odstępach czasu, co podczas jazdy siewnika daje realne odstępy nasion w glebie, w rzędzie, bezpośrednio wpadających do rowka wykonywanego przez redlicę w systemie mechanicznym proces ten odbywa się za pomocą dwóch tarcz.
Pierwsza, wyposażona w specjalne łopatki, selekcjonuje nasiona zgodnie z wymiarem, druga umieszcza nasiona w glebie. Przykładem takiej maszyny jest np. Kverneland Monopil czy też Kuhn Premia. Szerokość robocza takich maszyn wynosi od 3 do 12 m, w zależności od modelu. Mankamentem siewników mechanicznych jest bez wątpienia jakość siewu przy większych prędkościach.
Siewniki punktowe pneumatyczne
Do najpopularniejszych modeli w segmencie siewników punktowych pneumatycznych należy na pewno Becker Aeromat , Kverneland Accord Optima , Amazone ED czy też Kuhn Maxima. Maszyny tego typu charakteryzują się przede wszystkim solidną konstrukcją gwarantującą niezawodność pracy i precyzje wysiewu. W zależności od modelu rama robocza ma od 2,5 m do 10 m szerokości, a zbiornik od 750 litrów do 6000 litrów. Dzięki systemowi pneumatycznemu mogą one wysiewać nasiona z bardzo dużą dokładnością.
W odróżnieniu od siewników mechanicznych nasiona są pojedynkowane i umieszczane w glebie za pomocą ciśnienia wytwarzanego przez wentylator (nadciśnieniowe) lub przez powietrze atmosferyczne (siewniki podciśnieniowe).