Marka Fendt

Fendt jest niemieckim producentem maszyn rolniczych i ciągników. Powstał w 1937 roku z inicjatywy Xavera Fendta, a następnie, w 1997 roku został zakupiony przez AGCO Corporation.

Historia firmy rozpoczyna się w małej kuźni, gdzie synowie Johanna Georga Fendta zajęli się konstruowaniem ciągników. Od samego początku mieli na celu przekonanie klientów do siebie poprzez oferowanie nowoczesnych rozwiązań i rentownych produktów. Wynikiem ich pracy jest skonstruowany w 1930 roku pierwszy europejski ciągnik. Miał moc 6 KM oraz zamontowany pług i kosiarkę. Został nazwany „Dieselross” („Koń Diesel”), gdyż w małych i średnich gospodarstwach mógł on zastąpić konie.

Firma została umieszczona w rejestrze handlowym 31 grudnia 1937 roku, a kolejne lata przynosiły jej kolejne innowacyjne rozwiązania, a co za tym idzie, sukcesy. W 1939 roku z taśm zjeżdża ciągnik, który wyprzedza nawet obraz ciągnika lat pięćdziesiątych. Jest wyposażony w silnik dwucylindrowy, chłodnicę i 4-biegową skrzynię.

W 1961 roku z fabryki wyjechał stutysięczny ciągnik Fendt, a wersja Farmer 2 z silnikiem o mocy 30 KM trafiła do produkcji seryjnej. Ogromny sukces odnosi też nośnik narzędzi oraz zmechanizowany system prac od siewu aż do momentu zbioru. Kluczową rolę w rozwoju firmy odegrały wprowadzone w 1980 roku ciągniki z serii Farmer 300, osiągające prędkość do 40 km/h z szoferką z kauczukowymi amortyzatorami. To właśnie one umocniły pozycję firmy na rynku. W 1985 roku Fendt trafia na pozycję lidera rynku niemieckiego. Od 1987 roku firma dostarcza ciągniki o mocy od 40 do 75 KM, przeznaczone do pracy w winnicach i sadach. W 1993 roku firma wypuszcza pierwsze na świecie ciągniki z przekładnią Turboshift oraz zawieszeniem hydrauliczno - pneumatycznym kabiny i mostu przedniego, które osiągają prędkość jazdy do 50 km/h.

Kolejne lata przynoszą kolejne serie ciągników, w których wykorzystano innowacje technologiczne. Z fabryk wyjeżdżają gamy Vario, Farmer i Favorit. Fendt produkuje wiele modeli traktorów. Firma bardzo dba o zachowanie najwyższych standardów oraz jakości. Każdy traktor wykonany jest z nowych części i dopasowany do indywidualnych wymogów klienta. Jedna z najbardziej nowoczesnych fabryk firmy Fendt mieści się w Marktoberdorf.

Wśród ciągników do najpopularniejszych należą między innymi trzy gamy:
  • Farmer 400 Vario (od 85 do 110 KM) – o średniej mocy, z nowymi możliwościami zastosowania,
  • Favorit 700 Vario - wykorzystująca nowoczesne technologie,
  • Favorit 900 (od 180 do 270 KM) - przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach.


Kombajny marki Fendt oznaczone są literami E, L, C, P, R i X. Różnią się rozwiązaniami technicznymi, wielkością i wydajnością. Najliczniejsza rodzina – seria E – obejmuje najmniejsze maszyny, przeznaczone do średniej wielkości gospodarstw. Seria L ma bardziej rozbudowany system omłotowy. Maszyny z serii C i P wyposażone są w poszerzone systemy omłotowe oraz dodatkowe separatory.